Umělecká laboratoř

V prostoru Umělecké laboratoře to bude jako ve správné alchymistické dílně syčet a bublat. Kateřina Krausová a Karolína Heřmánková Charlton zde budou experimentovat se sklem a porcelánem a vytvářet originální autorské šperky, světla a objekty. Občas uvítají hosta, kterému dají prostor na prezentaci svého umu nebo uspořádají víkendovou dílnu. To aby mohly magii tvorby se sklem či porcelánem sdílet nejen se svými spolupracovnicemi z Uličky řemesel, ale i s vámi. O těchto akcích se vždy dozvíte v sekci aktualit či událostí na sítích Uličky řemesel.

Karolína Heřmánková Charlton

Po pražském Gymnáziu U Libeňského zámku jsem vystudovala výtvarnou akademii Gerrit Rietveld v Amsterodamu. Studovala jsem obor sochařství a pak přestoupila do ateliéru keramiky, kde jsem v roce 2004 absolvovala.

V rámci studia jsem se zúčastnila půlročního pobytu v L’Institut national des Beaux arts (Tetouan, Maroko). Zde jsem se začala intenzivněji věnovat psaní poezie, zpěvu a jejich propojení ve své tvorbě. V Tetouanu jsem později prezentovala svou poezii u příležitosti Mezinárodního festivalu knihy.

Od tohoto mezního okamžiku jsem se zaměřila především na uměleckou tvorbu v otevřeném prostoru.
Po dokončení studia na výtvarné akademii jsem byla nominována na prestižní cenu SHELL YOUNG ART AWARD. Ve své volné tvorbě se zabývám především intervencemi se záměrem převést poezii do každodenního života a vytvořit tak nečekaný divácký zážitek „náhodným” kolemjdoucím. Kromě zahraničí (Španělsko, Nizozemí, Maroko, Egypt, Izrael) jsem svou volnou tvorbu představila také v ČR, např. na festivalech 4 DNY V POHYBU, Pražské Quadriennale, Industriální stopy, v rámci rezidenčního pobytu v Egon Shiele centru v Českém Krumlově.

Po narození dcery v roce 2013 jsem se začala více věnovat autorskému designu. Vytvořila jsem kolekci porcelánových světel, které jsou k vidění jak v soukromých interiérech, tak v cafe Lajka v Praze. Světla jsem také prezentovala v Českém centru v Berlíně nebo na mezinárodním festivalu současného designu Designsupermarket v Praze.

Mimo výtvarné umění se ještě věnuji autorské hudební tvorbě v kapele Bellamy Moon.

V SOUČASNÉ DOBĚ PŘIPRAVUJI NOVOU KOLEKCI ŠPERKŮ DOTEK, PROPOJUJÍCÍ DRAHÉ KOVY A LITÝ PORCELÁN. OBROVSKOU INSPIRACÍ JE PRO MNE MAGIE PÍSKOVCOVÝCH SKAL A SÍLA ENERGIE PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE. STRUKTURY PŘÍRODNÍCH MÍSTNÍCH MATERIÁLŮ (ROSTLINY, STARÉ DŘEVO, PÍSKOVEC A JINÉ) CHCI FORMOU OBTISKŮ ZACHYTIT DO PORCELÁNU. ZÁROVEŇ BYCH RÁDA NĚKTERÉ PORCELÁNOVÉ KOMPONENTY ZDOBILA MNOU RUČNĚ PSANOU POEZIÍ ZA POUŽITÍ PIGMENTŮ DRAHÝCH KOVŮ A DALŠÍM POUŽÍVÁNÍM SPECIÁLNÍCH KOVOVÝCH GLAZUR.

Kontakt

+420 777 706 767

www.karolinacharlton.com
info@karolinacharlton.com

Instagram
Bandcamp

Kateřina Krausová

Vystudovala jsem Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v ateliéru Skla, pod vedením pana profesora Vladimíra Kopeckého. Od 14 ti let se věnuji práci se sklem jako uměleckým médiem. Vytvářím autorské skleněné objekty, obrazy, designové užité sklo a skleněnou bižuterii/šperk.

Specifickou technikou volné tvorby se pro mne stalo skládání řezaných segmentů plochého skla do kompozic abstraktních krajin. Vystavovala jsem v České republice i zahraničí. (Belgie, Japonsko, Německo, Nizozemí, Slovensko, Španělsko, USA).

Kromě pedagogické činnosti na uměleckoprůmyslových školách v Libereckém kraji se věnuji zakázkové práci. Devět let jsem spolupracovala se společností Preciosa a Preciosa Ornela, pro které jsem navrhovala a vyráběla kolekce propagační bižuterie určené na světové veletrhy a přehlídky a pro světové módní značky (Luis Vuiton, Ralf Lauren, Fossil, Pandora).

V posledních letech se věnuji fenoménu jablonecké bižuterie a hledám možnosti tvorby v této oblasti. Vytvářím každoročně autorskou kolekci využívající křišťálové komponenty společnosti Preciosa a. s. v netradičním pojetí. Současně se věnuji propagaci lokální výroby převážně mačkaných perlí formou zakázkových workshopů pro veřejnost. Leitmotivem mé šperkařské tvorby je originální a neotřelé zpracování klasických skleněných perlí, a nové pojetí tradičních technik, tak, aby vznikl nadčasový, ale i odvážný design šperku.

V POSLEDNÍCH LETECH MĚ VELMI ZAJÍMÁ U DRŽITELNOST TRADIČNÍ VÝROBY SKLENĚNÝCH PERLÍ A PERLIČEK. PŘI INSPIRATIVNÍCH NÁVŠTĚVÁCH DROBNÝCH VÝROBCŮ MAČKANÝCH PERLÍ SI VYBÍRÁM JEJICH SPECIFICKÉ PRODUKTY A NAVRHUJI I VY TVÁŘIM Z NICH AUTORSKÉ ŠPERKOVÉ KOLEKCE, KTERÉ NECHÁVAJÍ VYNIKNOUT JEDINEČNÉMU ČESKÉMU PRODUKTU, KTERÝ OD SAMOTNÉ SUROVINY V PODOBĚ NEJKVALITNĚJŠÍHO EVROPSKÉHO SKLÁŘSKÉHO PÍSKU, TĚŽENÉHO V ČESKÉM RÁJI, AŽ PO FINÁLNÍ POVRCHOVÉ ÚPRAVY, VZNIKÁ V ČESKÉ REPUBLICE.

Kontakt

katerina.krause@gmail.com